SF-TPS24A
* Ex GST... Call us for Discounts and the latest Trade pricing!
Call for delivery - limited stock
SF-TPS24A
Line-Level Sender
  • Eight Separate Three-Pair Format-A Sender Sections
  • Sends up to 24 Audio Channels
  • Three +4 dBu Balanced Inputs per Section
  • Detachable Terminal Block Inputs
  • Audio Inputs to Feed Pairs A, B and C per Section
  • Utilizes All Three Format-A Pairs
  • Local Power Feeds all Modules Connected to OUTPUTs
  • Wiring Fault Protection by Automatic Resetting Fuse
  • Local Power Input on Terminal Block or dc Power Jack
  • Green LED per Section Indicates Validity of Module Remote Power
  • Studio-Quality Precision Active Balanced Circuitry
Description
The SF-TPS24A may be powered directly from a 24 Vdc power supply using either the power jack or the detachable terminal block. Local power connected to the module is also fed to all modules connected to the eight OUTPUT RJ45 jacks. Power for each RJ45 connector is protected against wiring faults by an automatically resetting fuse. Front-Panel green LEDs indicate valid module power on each RJ45.
Specifications
Inputs (24): 20 kΩ balanced
Input Connection: Detachable Terminal Block (Balanced)
Input Level: +4 dBu Bal.; +22 dBu Max
Format-A Signal Pairs Used (3): A, B, C (per section)
Output: RDL TP Format-A
Output Connection: RJ45
Frequency Response: 10 Hz to 50 kHz (± 0.1 dB)
THD+N: < 0.005%
Noise below +4 dBu: < 90 dB
Crosstalk: < 85 dB (20 Hz to 20 kHz)
Headroom above +4 dBu: > 18 dB
CMRR: > 60 dB (50 Hz to 150 Hz)
Indicators (8): Power (1 per RJ45)
Power Connections (2): Power Jack; Detachable Terminal Block
Ambient Operating Environment: 0° C to 50° C
Power Requirement: 24 Vdc @ 440 mA (per board) plus connected loads (1.6 A max)