SF-TPR24A
* Ex GST... Call us for Discounts and the latest Trade pricing!
Call for delivery - limited stock
SF-TPR24A
Line-Level Receiver
  • Eight Separate Three-Pair Format-A Receiver Sections
  • Receives up to 24 Audio Channels
  • Three +4 dBu Balanced Outputs per Section
  • Detachable Terminal Block Outputs
  • Audio Outputs for All Three Pairs (A, B and C) per Section
  • Local Power Feeds all Modules Connected to INPUTs
  • Wiring Fault Protection by Automatic Resetting Fuse
  • Local Power Input on Terminal Block or dc Power Jack
  • Green LED per Section Indicates Validity of Module Remote Power
  • Studio-Quality Precision Active Balanced Circuitry
Description
The SF-TPR24A may be powered directly from a 24 Vdc power supply using either the power jack or the detachable terminal block. Local power connected to the module is also fed to all modules connected to the eight INPUT RJ45 jacks. Power for each RJ45 connector is protected against wiring faults by an automatically resetting fuse. Front-Panel green LEDs indicate valid module power on each RJ45.
Specifications
Inputs (8): RDL Format-A
Input Connections: RJ45
Format-A Signal Pairs Used (3): A, B, C (per section)
Outputs (24): 150 Ω Balanced
Output Connection: Detachable Terminal Block (Balanced)
Output Level: +4 dBu Bal. nominal, +22 dBu Max
Frequency Response: 10 Hz to 50 kHz (± 0.1 dB)
THD+N: < 0.005%
Noise below +4 dBu: < 90 dB
Crosstalk: Below noise floor (20 Hz to 20 kHz, +4 dBu input)
Headroom above +4 dBu: > 18 dB
CMRR: > 80 dB (50 Hz to 150 Hz)
Indicators (8): Power (1 per RJ45)
Power Connections (2): Power Jack; Detachable Terminal Block
Ambient Operating Environment: 0° C to 55° C
Power Requirement: 24 Vdc @ 360 mA plus connected loads (1.6 A max)