SF-NP40DE
* Ex GST... Call us for Discounts and the latest Trade pricing!
Call for delivery - limited stock
SF-NP40D
Network to 40 W Stereo Power Amplifier
  • Converts Two Dante Network Audio Signals to two 20 W Outputs into 8 Ohms
  • Selectable Dante Sample Rates: 44.1 kHz, 48 kHz, 88.2 kHz, 96 kHz
  • 0 dBFS Input for 20 W per channel into 8 Ohms or 15 W per channel into 4 Ohms
  • Special Software Not Required for Module Setup
  • LED Indicator for Network Sync
  • High-Efficiency Class D Operation
  • Thermal and Short-Circuit Protection
  • Included Power Supply 100 to 240 VAC, 50/60 Hz, 1.5A Input; 24 Vdc Output
  • SF-NP40D includes North American Cord; SF-NP40DE excludes Power Cord
Description
The SF-NP40D is an audio power amplifier that converts two Dante network audio channels to two 4 Ohm or 8 Ohms amplified outputs. Each output provides 20 watts into 8 ohms for a network digital audio level of 0 dBFS. Special software is not required to configure the module.
A front-panel blue LED illuminates when the SF-NP40D is powered from its included external 24 Vdc power supply. The module is equipped with both thermal and output short-circuit protection. The high-efficiency Class D output stages produce minimal heat for all levels of expected voice or music modulation. Valid synchronization to the Dante network is indicated by a green LED visible from the front of the unit.
Specifications
Network Connector: RJ45 with Link and Speed indicators
Digital Audio Ethernet Protocol: Dante
Transmission Rate: 100 Mbps
Sample Rates Supported: 44.1 kHz, 48 kHz (default), 88.2 kHz, 96 kHz
Bit Depth Supported: 24 bits
Reference Level: 0 dBFS = 20 W into 8 Ω
Outputs (2): Balanced, detachable terminal block
Output Level (maximum): 0 dBFS = 20 W into 8 Ω per channel; 15 W into 4 Ω
Load impedance: 4 Ω or 8 Ω, switch-selectable
Frequency Response: 20 Hz to 20 kHz (+ 0/-6 dB)
THD+N: < 0.1% (20 Hz to 20 kHz,+4 dBu/-20 dBFS); 0.015% at 1 kHz (typ)
Noise: < -80 dB (below 20 W / 8 Ω)
Crosstalk: < -75 dB (1 kHz, output to output)
Headroom above -20 dBFS: 20 dB
Indicators (3): Ethernet Link and Speed (2, rear panel); Sync (front panel)
Ambient Operating Environment: 0° C to 40° C
Power Supply (included): 100 to 240 Vac, 50-60 Hz, 1.3 A, IEC C14; Output to module: 24 Vdc, 2 A, Ground-referenced
Specification Conditions: Gain/Level: ± 1 dB
Dimensions: 3.51″ (8.92 cm) W; 1.68″ (4.27 cm) H; 5.77″ (14.66 cm) D
Package Type: Cardboard Box
Package Dimensions: 6 x 6 x 2.625 in.