SF-NP100A
* Ex GST... Call us for Discounts and the latest Trade pricing!
Call for delivery - limited stock
SF-NP100A
Network to 100 W Mono Audio Amplifier – 70 V or 100 V
  • 100 Watts RMS Constant Voltage Amplifier
  • 70 V or 100 V Output
  • Compatible with Dante or AES67 Network Audio Sources
  • Converts One Network Audio Signal to a Mono Constant Voltage Output
  • Converts Three Network Audio Signals to a Format-A Output on Pairs A, B & C
  • Selectable Dante Sample Rates: 44.1 kHz, 48 kHz, 88.2 kHz, 96 kHz
  • 0 dBFS Input for 100 W Output
  • External Level Control Using RDL D-RLC10KM-Type Remote Level Controls with RJ45
  • Special Software Not Required for Module Setup
  • High-Efficiency Class D Operation
  • Thermal and Short-Circuit Protection
  • Plenum Rated per UL 2043 Standard
Description
The SF-NP100A is an audio power amplifier that receives four Dante (or AES67) network audio channels. It converts one of the Dante channels to a 70 V or 100 V constant voltage amplified output. The output provides 100 watts for a network digital audio level of 0 dBFS. The other three Dante audio channels are converted to RDL Format-A to feed additional amplifiers or other Format-A receivers.
Input gain is set by the installer using a rear-panel single-turn potentiometer with an associated dual-LED VU meter calibrated to 10 dB below maximum power output. The SF-NP100A is equipped with an internal VCA for setting the amplifier output level. The REMOTE CONTROL RJ45 jack provides for the connection of an RDL D*-RLC10KM type remote level control. It is also possible to use the RJ45 jack to connect an external 10 kΩ potentiometer or a 0 to 10 Vdc control voltage. VCA control insures long term noise-free level adjustment.
The SF-NP100A is equipped to operate from an included external 48 Vdc power supply.
Specifications
TYPICAL PERFORMANCE
Network Input Section
Network Connector: RJ45 with Link and Speed indicators
Digital Audio Ethernet Protocol: Dante or AES67
Digital Audio Sources (4): 1) Power amplifier input, 2) Format-A Pair A output;
3) Format-A Pair B output; 4) Format-A Pair C output
Transmission Rate: 100 Mbps
Sample Rates Supported: 44.1 kHz, 48 kHz (default), 88.2 kHz, 96 kHz
Bit Depth Supported: 24 bits
Format-A Output Section
Output: RDL TP Format-A
Output Connection: RJ45
Frequency Response: 20 Hz to 20 kHz (± 0.5 dB)
THD+N: < 0.01%
Noise below +4 dBu: < 80 dB
Crosstalk: Below noise floor (20 Hz to 20 kHz, -18 dBFS)
Headroom above +4 dBu: > 18 dB
Amplifier Section
Power Amplifier Output: 100 W RMS (70 or 100 V)
Frequency Response: +0/-3 dB (50 Hz to 20 kHz; -0.25 dB typical at 20 kHz)
THD+N: < 1% (100 W)
Noise: <-85 dB (below max power); <-75 dB (below 1/8 power)
Audio Metering: Dual-LED VU Meter calibrated to
10 dB below full output power
Compressor: Selectable (IN/OUT), Threshold 2 dB
below rated output, automatic adjusting attack
and release times; adds 15 dB headroom
to power amplifier input
Gain Adjustment: Single turn audio taper; sets maximum gain
VCA: RJ45, 0 to 10 Vdc control
(see RDL D*-RLC10M type wall controls)
Indicators (6): Front-panel: Ready (green), Overload Shutdown
(red), Rear-panel: dual-LED VU meter (2),
Format-A Power (green), SYNC (green)
Ambient Operating Environment: 0° C to 50° C
Power Supply (included): 100 to 240 Vac, 50-60 Hz, IEC C14;
Output to module: 48 Vdc
Plenum Rating Standard: UL 2043
Dimensions: Height: 1.68 in. (4.27 cm);
Width: 8.71 in. (22.12 cm);
Depth: 7.8 in. (19.81 cm)
Package Type: Cardboard Box
Package Dimensions: 4.2 in. (10.67 cm) x 11.9 (30.23 cm) x