SF-MA100A
* Ex GST... Call us for Discounts and the latest Trade pricing!
Call for delivery - limited stock
SF-MA100A
Format-A to 100 W Mono Audio Mixer-Amplifier – 70 V or 100 V
  • 100 Watts RMS Constant Voltage Amplifier
  • 70 V or 100 V Output
  • Three Operating Modes
  • Mode 1: 3-Input Mixer Amp with No Remote Control
  • Mode 2: 3-Input Mixer Amp with VCA for Remote Level Control of Audio Outputv
  • Mode 3: 3-Input Mixer Amp with VCA Remote Control of Each Mixer Input
  • Mixes Audio Inputs from Format-A Pair A, Pair B and Pair C
  • Format-A Signal and Power Pairs Pass Through to LOOP OUT Jack
  • Special Software Not Required for Module Setup
  • LED Indicators: Amplifier Output Level and Status, and Correct dc Voltage on Format-A Output
  • High-Efficiency Class D Operation
  • Thermal and Short-Circuit Protection
  • Plenum Rated per UL 2043 Standard
Description
At the normal gain setting, the output provides a 70 V or 100 V constant voltage amplified output at 100 watts for an audio input level of +22 dBu. The three Format-A pairs feed through to the LOOP OUT jack to feed additional amplifiers or other Format-A receivers.
Input gain is set by the installer using the rear-panel single-turn potentiometers with an associated dual-LED VU meter calibrated to 10 dB below maximum power output. The SF-MA100A is equipped with internal VCAs for setting the mixer input levels or amplifier output level. The REMOTE CONTROL RJ45 jack provides for the connection of an RDL D*-RLC10KM type remote level control for Mode 2, or an RDL D*-RC3 for Mode 3. It is also possible to use the RJ45 jack to connect external 10 kΩ potentiometers or a 0 to 10 Vdc control voltages. VCA control insures long term noise-free level adjustment.
The SF-MA100A is equipped to operate from an included external 48 Vdc power supply.
Specifications
TYPICAL PERFORMANCE
Input: RDL TP Format-A
Input Connection: RJ45
Format-A Signal Pairs Used (3): A, B, C
Format-A Output: RJ45 (loop-through)
CMRR: > 80 dB (50 Hz to 150 Hz)
Headroom above +4 dBu input: > 18 dB
Amplifier Section
Power Amplifier Output: 100 W RMS (70 or 100 V)
Frequency Response: +0/-3 dB (50 Hz to 20 kHz; -0.25 dB typical at 20 kHz)
THD+N: < 1% (100 W)
Noise: <-85 dB (below max power); <-75 dB (below 1/8 power)
Audio Metering: Dual-LED VU Meter calibrated to 10 dB
below full output power
Compressor: Selectable (IN/OUT), threshold 2 dB below rated output,
automatic adjusting attack and release times;
adds 15 dB headroom to power amplifier input
Mode 1
Function: Inputs summed using Gain Adjustments;
No remote controls used
Inputs (3): Pair A, Pair B, Pair C
Gain Adjustments (3): Single turn audio taper
Mode 2
Master VCA level remote control
(see RDL D*-RLC10M type)
VCA: RJ45, 0 to 10 Vdc control
(compatible with RDL D*-RLC10KM wall controls)
Mode 3
Function: Inputs summed using remote control
(see RDL D*-RC3 type remote)
Gain Adjustments (3): Single turn audio taper; sets maximum gain
available for associated input pair
VCA (3): RJ45, 0 to 10 Vdc control
(compatible with RDL D*-RC3 wall controls)
Indicators (5): Front-panel: Ready (green), Overload Shutdown
(red), Rear-panel: dual-LED VU meter (2),
Format-A Power (green)
Ambient Operating Environment: 0° C to 50° C
Power Supply (included): 100 to 240 Vac, 50-60 Hz, IEC C14;
Output to module: 48 Vdc
Plenum Rating Standard: UL 2043
Dimensions: Height: 1.68 in. (4.27 cm);
Width: 8.71 in. (22.12 cm);
Depth: 7.8 in. (19.81 cm)
Package Type: Cardboard Box
Package Dimensions: 4.2 in. (10.67 cm) x 11.9 (30.23 cm) x